Każda osoba, która potrzebuje informacji w zakresie prawa wcześniej czy później zwróci się do adwokata lub radcy prawnego o poradę prawną. Porada prawna może być odpłatna lub nieodpłatna. Z nieodpłatną poradą prawną klienci mają do czynienia w punktach bezpłatnej pomocy prawne lub innych instytucjach oferujących pomoc prawną o charakterze non prfit. Najczęściej jednak klienci maja do czynienia w kancelariach prawniczych z płatną poradą. Wysokość opłaty za uzyskanie porady prawnej może być różna, bo też jej wysokość uzależniona jest od wielu czynników. Niewątpliwie czynnikiem podstawowym jest nakład pracy adwokata czy też radcy prawnego, który jest wprost proporcjonalny do stopnia skomplikowania sprawy. Należy także brać pod uwagę stopie ryzyka i odpowiedzialności za udzieloną poradę prawną.
Porada prawna często nie jest, o ile można to tak ująć, poradą jednorazową, czyli innymi słowy całościową i nie może być dokonana podczas jednego spotkania. Wielokrotnie ma to miejsce gdy klient nie dysponuje od razu wszystkimi dokumentami czy nie potrafi na pierwszym spotkaniu podać adwokatowi wszystkich okoliczności lub faktów. Wówczas dochodzi do kolejnych spotkań z klientem w ramach porady prawnej, o którą klient zwrócił się do adwokata.
Wszystko to co zostało wskazane wyżej rzutuje rzecz jasna na cenę porady pranej. Nie może budzić wątpliwości, że klient powinien zostać poinformowany o cenie porady prawnej, o którą się zwraca przed jej udzieleniem, a w przypadku konieczności na przykład kilkukrotnych spotkań o maksymalnej cenie takiej porady prawnej.
Z ceną porady prawnej wiążą się jeszcze inne kwestie.
Jeśli udzielenie porady prawnej związane jest z zagadnieniem wymagającym specjalistycznej wiedzy prawnej, to okoliczność ta niewątpliwie wpływa na cenę porady prawnej.
Zdarzają się również i takie sprawy (stany faktyczne) oraz takie jest oczekiwanie klienta, że porada prawna przybiera formę pisemną i zostanie udzielona w formie opinii prawnej. Ta pisemna forma porady prawnej jest oczywiście przez adwokatów praktykowana. Cena takiej opinii uzależniona jest od nakładu pracy opiniującego i stopnia skomplikowania przedmiotu opinii.
Reasumując warto podkreślić, że porada prawna może pomóc klientowi w jego sprawie jedynie wówczas gdy zostanie udzielona przez profesjonalnego prawnika, to jest adwokata lub radcę prawnego. Jest to o tyle istotne zwłaszcza w dobie Internetu, w którym klienci znajdują wiele nieaktualnych, nieprofesjonalnych czy wręcz błędnych informacji. W dodatku – co można stwierdzić na podstawie rozmów z klientami – wiele z nich próbując niejako wykorzystać uzyskane w Internecie informacje i zastosowuje oraz interpretuje je błędnie i w sposób nie mający zastosowania akurat w ich sprawie.
Pewność co do tego, iż porada prawna została udzielona rzetelnie i zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami prawa klient może posiadać jedynie wówczas gdy porada udzielana jest przez adwokata lub radcę prawnego. I tylko wówczas klient może podjąć należyte decyzje w sprawie co bez sprzeczność przekłada się na jego bezpieczeństwo prawne.
Większość porad prawnych dotyczy kwestii finansowych(od zapłaty do działu spadku, alimentów czy emerytur), jedynie rzetelna i oparta na fachowej wiedzy porada prawna może z jednej strony zapewnić osiągnięcie zyska, a z drugiej strony uchronić od poniesienia straty.